هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

ضرورت آموزش شکر گزاری به فرزندان

ضرورت آموزش شکر گزاری به فرزندان

هر پدر و مادری آرزوی بهترین چیزها برای فرزندانشان دارند بهترین ماشین، بهترین خانه، بهترین همسر، بهترین امکانات، بهترین سرنوشت و ... و در یک کلمه خوشبختی دنیوی و اخروی آنها را آرزو می کنند.

رسیدن به این آرزو همانند تکمیل کردن  پازلی است که یکی از قطعات آن شکر گزاری نسبت به نعمتهای الهی است که اگر انجام نگیرد نه تنها سعادت و خوشبختی ایجاد نخواهد شد بلکه از بین رفتن نعمتها و خسران ابدی را در پی خواهد داشت.

خداوند متعال میفرماید:

«وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِن شَکَرْتُمْ لأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِن کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ»(ابراهیم 7)

آنگاه که پروردگارتان اعلام کرد که اگر واقعا سپاسگزارى کنید [نعمت] شما را افزون خواهم کرد و اگر ناسپاسى نمایید قطعا عذاب من سخت‏ خواهد بود.

لذا در آیه 152 سوره بقره این چنین ما را به شکرگزاری امر می کند:

«فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَاشْکُرُواْ لِی وَلاَ تَکْفُرُونِ»(بقره 152)

پس مرا یاد کنید [تا] شما را یاد کنم و شکر مرا به جاى آرید و ناسپاسى نکنید.

شکر نعمتهای مادی و معنوی ،شکر طعام ،شکر مرکب ،شکر لباس و پوشش، شکر همسر خوب،شکر فرزندان صالح،شکر خلق نیکو در خانواده،شکر داشتن خانواده پاک و الهی و... از جمله درسهای عملی است که از زندگی نورانی پیامبر(ص) و اهلبیت (ع) می توان آموخت.

نکته تربیتی مهمی که می توان از زندگی نورانی آن بزرگواران استفاده کرد آموزش عملی شکرگزاری به فرزندان است.

والدین نه تنها باید خود شاکر نعمتهای الهی باشند بلکه در تربیت فرزندانشان طوری عمل کنند که آنها هم از بندگان شکرگزار باشند.

امام زین العابدین(ع) به فرزند بزرگوارشان امام محمد باقر(ع) در باره شکر نعمتهای خداوند و تاثیر آن بر بقا و استمرار نزول برکتهای الهی چنین وصیت کرده اند:

پسرم من تو را جانشین خویش پس از خودم قرار دادم...پس سپاسگزار ولی نعمت خود و ولی نعمت کسی که سپاسگزار توست باش چرا که هیچ نعمتی تا زمانی که شکر آن به جای آورده می شود از بین نمی رود و هیچ نعمتی نیز با کفران و ناسپاسی باقی نمی ماند سعادتمندی بنده شاکر به نعمت شکر بیشتر است تا به نعمتی که به سبب آن شکر بر او واجب شده است...

در این روش تربیتی امام زین العابدین در مقام آموزش و توصیه به شکرگزاری تنها به بیانی ساده و خشک بسنده نکردند بلکه با استفاده از روش تربیتی تشویق و تشجیع نمونه ای از آثار مثبت شکر نعمت و نیز پیامدهای شوم کفر و ناسپاسی را یادآور شدند.

طبقه بندی: اخلاقی، تربیتی، روانشناسی، برچسب ها: شکر نعمت، شکرگزاری، تربیت دینی، سیره معنوی اهل بیت، مهارت شکرگزاری، تربیت فرزند، خانواده معنوی، خانواده و معنویت، افزایش روزی، بهترین آرزوی مادرها،                    

منبع:سلوک حق

soluk.ir

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!