هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

بابا شما قدیمی هستید فکرتون هم قدیمیه!

بابا شما قدیمی هستید فکرتون هم قدیمیه!

یکی از لوازم مهم و ضروری در تربیت فرزند، آشنایی با روحیات و مراحل رشد یک فرد در سنین مختلفه؛ نکته ای که می خوام بگم اینه که متاسفانه.......

خیلی از پدر و مادرها چون با روحیات نوجوانی و مراحل رشد آن دوره آشنا نیستند نمی توانند فرزند نوجوان خودشون را درک کنند، لذا فرزندشون از داشتن یک ارتباط مناسب با والدین محروم می شوند و به دنبال یک تکیه گاه می روند، که معمولا در این سنین دوستان و همسالانشون توی مدرسه یا همسایه نقش مهمی (مثبت یا منفی )  ایفا می کنند.

پس آنچه مهمه اینه که والدین بتوانند با شناختشون ارتباط مناسب و صحیحی با فرزندانشون برقرار کنند .

یکی از اون اختلافاتی که از این مسأله ناشی میشه اینه که بارها شنیده یا دیده ایم وقتی فرزندان کارهایی می کنند و با مخالفت والدین روبرو می شوند می گویند شما قدیمی هستید و ما جدید هستیم، الآن قرن 21 هست و تفکر شما قدیمی است.

اما این اختلاف ناشی از این میشه که والدین معمولا محتاط و محافظه کارند و با گذشت عمر تجربه هایی آموخته اند و دارای ثبات نسبی اند و دیرتر به گرایش های نپخته و نسنجیده تن می دهند ولی نوجوانان کم تجربه اند و روحیه ای نو گرا دارند و خیلی سریع تحت تاثیر روشهای جدید و نوین قرار می گیرند و اخلاق و رفتار شون را با آن منطبق می کنند (خصوصا اگه اون رفتارها منطبق با تمایلات و شهوات دوران نوجوانی باشد).

برای پایان دادن به این اختلافات باید والدین سطح بینش و آگاهی خود در مورد مسائل روز خصوصا آنچه مورد پسند نوجوانان است را بالا ببرند تا بتوانند بین تجربیات و آگاهی های خود و درخواستهای جدید فرزندشون (تا جایی که مفید باشه و پیامدهای منفی نداشته باشه)را جمع کنند . از طرف دیگه باید این شناخت و بینش را به فرزندانشون منتقل کنند که والدین سعادت دنیا و آخرت شما را مد نظر قرار می دهند و آنچه معیار سعادت می دانند رفتارهای نیکویی است که منطبق با اصول اخلاقی اسلام و مقررات اجتماعی است.

و نوجوانان نیز باید بدانند اطاعت و سپاسگزاری از والدین یک ارزش واقعی است چنانکه خداوند متعال سپاسگزاری از والدین را در کنار سپاسگزاری از خود قرار داده است:«ا ن اشکرلى ولوالدیک الى المصیر» (لقمان 14) شکرگزار من و پدر و مادرت باش که بازگشت [همه] به سوى من است.

طبقه بندی: مشاوره، روانشناسی، برچسب ها: تربیت فرزند، مراحل رشد، نکات عملی روانشناسی رشد، روانشناسی رشد، تفکر جدید، نوجوان، رفتار نوجوان، اطاعت از والدین، روانشناسی نوجوان،                    

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!