هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

اوقات فراغت فرصت یا تهدید؟

اوقات فراغت فرصت یا تهدید؟

در آموزه های دینی و اندیشه اسلامی اوقات فراغت نه تنها با بیهودگی و معطلی و روزمرگی همسو نیست بلکه فرصت مجددی برای تلاش و کوشش بی پایان زندگی جهت رسیدن به کمالات و سلامت روح و روان است .

از این روست که ائمه (ع) در دعاهای خود از خداوند متعال این چنین طلب فراغت می کردند:

«ِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ارْزُقْنِی فِیهِ‏ الصِّحَّةَ وَ الْفَرَاغَ‏ و...»(الاقبال بالاعمال الحسنه سید بن طاووس ج1 ص 83) خدایا درود فرست بر محمد و خاندان او و روزیم فرما در این ماه(مبارک رمضان) سلامت و فراغت.

و امام سجاد(ع) در دعای خود از خداوند متعال این درخواست را دارد: «وَ أَذِقْنِی طَعْمَ‏ الْفَرَاغِ‏ لِمَا تُحِبُّ بِسَعَةٍ مِنْ سَعَتِک‏...»( صحیفه سجادیه ص230)

اما همین اوقات فراغت که می تواند موجب رشد و شکوفایی و کمالات انسان شود نیز می تواند انسان را به بیهودگی و روزمرگی و گناه سوق داده و زمینه سقوط  وی را فراهم نماید لذا در روایتی شریف پیامبر(ص) می فرماید: «خلتان کثیر من الناس فیهما مفتون: الصحه والفراغ»(فروع کافی ج2 ص 652) دو همراه صمیمی هستند که بسیاری از مردم با آن امتحان شده اند و فریب خورده اند صحت و فراغت.

و عاقبت تن دادن به بیهودگی و خوشگذرانی های کاذب و هدردادن اوقات فراغت حسرت و پشیمانی است که امام علی(ع) این چنین توصیف می فرماید:

آگاه باشید که دنیا سرای بلا و امتحان است که ساکنان آن زمانی را به فراغت و بیکاری و بیهودگی سپری نمی کنند مگر آنکه حسرت و پشیمانی بسیاری بر آن در روز قیامت خواهد بود.(شرح نهج البلاغه ج17 ص 145)

آنچه استفاده صحیح از اوقات فراغت را برای نوجوانان و جوانان با اهمیت تر می کند روحیه تنوع طلبی، نوگرایی، عشق خواهی، رویای ثروتمند شدن و گاه ساختارشکنی و بیخیال بازی و ولش گویی آنان می باشد که می تواند زمینه سقوط و حسرت آنان را فراهم نماید.

والدین ، مربیان و مسئولین باید با توجه به روحیات خاص جوانان و شناخت آن و فراهم نمودن امکانات لازم و برنامه ریزی های مناسب اوقات فراغت آنان طوری رقم بزنند که جوانان مایه افتخار خانواده ها و موجب عزت و سربلندی جامعه اسلامی شوند.


منبع:سلوک حق

طبقه بندی: تربیتی، مشاوره، روانشناسی، برچسب ها: اوقات فراغت، روانشناسی جوان، ویژگی های جوان، شناخت جوان، نیازهای جوانان، اهمال کاری، استفاده از فرصت، تنبلی، فتنه، سقوط جوانان، موفقیت جوانان،                    

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!