هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

روانشناسی جوان

روانشناسی جوان

از جمله ویژگی های جوان که در دین اسلام نیز بیان شده این است که جوان دارای وجودی پذیرا و مستعد است و همچون زمینی خالی است که توان بذرپذیری و رشد و شکوفا کردن استعدادها را دارد.

 امام علی (ع) می فرماید: ِ «...وَ إِنَّمَا قَلْبُ‏ الْحَدَثِ‏ کَالْأَرْضِ‏ الْخَالِیَةِ مَا أُلْقِیَ فِیهَا مِنْ شَیْ‏ءٍ قَبِلَتْه‏...»(وسایل الشیعه ج21 ص 478) و دل جوان همچون زمین کشت نشده است هر چه در آن افکنند بپذیرد...

امام موسی کاظم(ع) می فرماید: «مَنْ‏ تَعَلَّمَ‏ فِی‏ شَبَابِهِ‏ کَانَ‏ بِمَنْزِلَةِ الرَّسْمِ‏ فِی الْحَجَر».(بحار الانوار ج1 ص222 ) .... کسی که در جوانی علم بیاموزد مانند نقشی که بر سنگ کنده می شود در جان او نقش می بندد.

لذا وظیفه والدین این است که در این سن فرزندانشان را در فراگرفتن علم و مهارتهایی که موجب سعادت و خوشبختی دنیوی و اخروی می شود کمک و راهنمایی کنند و از آنجا که شریف ترین علوم و مهارتهای رفتاری در تمام مراحل زندگی را می توان در قرآن کریم یافت باید در دوران جوانی اهتمام بیشتری به آن داشت، تلاوت قرآن شخصیت انسان را الهی شکل می دهد.

امام صادق(ع) می فرماید: « مَنْ قَرَأَ الْقُرْآنَ‏ وَ هُوَ شَابٌ‏ مُؤْمِنٌ‏ اخْتَلَطَ الْقُرْآنُ بِلَحْمِهِ وَ دَمِه‏...» هر جوان با ایمانی که قرآن بخواند قرآن با گوشت و خون او آمیخته می شود.(اصول کافی ج2 ص 603)

ائمه(ع) والدین را نیز به آموزش قرآن به فرزندان خود توصیه کرده اند؛

در روایتی از پیامبر)ص آمده است: «مَنْ‏ عَلَّمَ‏ وَلَدَهُ‏ الْقُرْآنَ‏ فَکَأَنَّمَا حَجَّ الْبَیْتَ عَشَرَةَ آلَافِ حِجَّةٍ وَ اعْتَمَرَ عَشَرَةَ آلَافِ عُمْرَة و...» (مستدرک الوسایل و مستنبط المسایل ج4 ص 247) کسی که به فرزندش قرآن بیاموزد گویی ده هزار حج و ده هزار عمره انجام داده و...

امام علی علیه‏السلام در نامه تربیتی خود به فرزندش امام‏حسن علیه ‏السلام بعد از آنکه براهمیت تربیت و تسریع در آن تأکید می‏ نمایند، نخستین اقدام خود را تعلیم و آموزش قرآن و معارف و احکام حلال وحرام آن بیان می‏ کند:"... واَنْ ابتدئک بتعلیم کتاب‏اللّه و تأویله وشرایع الاسلام و احکامه و حلاله و حرامه لا اجاوز ذالک بک الی غیره..."،"نخست تو را کتاب خدا بیاموزم وتأویل آن رابه ‏تو تعلیم دهم و شریعت اسلام و احکام آن را از حلال و حرام بر تو آشکار سازم و (درآغاز) به چیزی غیر از قرآن نپردازم . ( نهج البلاغه نامه 31)

با توجه به این ویژگی در جوانان

1-    والدین باید نسبت به آموزش و شکوفایی استعدادهای انان تلاش نموده و زمینه های لازم را فراهم کنند. 2-    از لحاظ محتوا والدین باید حساس بوده و بهترین آموزشها و مهارتها را به فرزندانشان ارائه کنن چرا ه شخصیت فرزندان بر اساس آن شکل خواهد گرفت. 3-    بهترین و اولین ماده درسی برای جوانان باید اموزش قران و احکام دین باشد.

طبقه بندی: تربیتی، مشاوره، روانشناسی، برچسب ها: جوان، جوانان، ویژگی جوان، روانشناسی جوان، جوان و معنویت، شناخت جوان، جوان و قرآن، تربیت جوان، والدین و جوان،                    

منبع:سلوک حق

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!