هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

مهارت عذرخواهی

مهارت عذرخواهی

گاهی ما در زندگی بر اثر ندانم کاری ها، بی حوصلگی ها و ... موجب اذیت و آزار همسر می شویم که این اشتباه ها می تواند چهره حیات زناشویی را زشت و نفرت انگیز کند.

 

 

آنچه می تواند کدورت ها را از میان بردارد و صفا و صمیمیت را در روابط خانوادگی برقرار کند عذرخواهی هنگام خطا و اشتباه است این عذرخواهی موجب محبت و صمیمیت بیشتر می شود.

کسانی که به علت غرور یا لجبازی همیشه خود را حق به جانب می دانند و در اشتباه ها عذر خواهی نمی کنند زندگی سخت و پر تنشی را تجربه خواهند کرد. چه بسا بسیاری از درگیریها و مشکلات حاد خانوادگی از یک اشتباه کوچک شروع شده باشد که اگر بعد از همان اشتباه کوچک یک عذر خواهی ساده انجام می گرفت کار به اینجاها نمی کشید.

 

در مورد عذر خواهی چند نکته مهم است:

 

1-    یکی از مهارت هایی که برای این کار می توان تجربه کرد مهارت قانون تعاملی است یعنی اعضای خانواده باهم توافق کنند که هر کس موجب خطا و اشتباهی شد که حق دیگران را ضایع کرد عذرخواهی کند.

 

2-    اگر کسی از عذر خواهی امتناع کرد دیگران اور ا مجبور به عذرخواهی نکنند؛ خصوصا اجبار زن توسط شوهر چرا که در این صورت موجب شکسته شدن غرور و جریحه دار شدن عواطف می شود که مشکلات بعدی را درپی خواهد داشت.

 

 

3-    در صورت عذر خواهی، عفو کنیم و مسئله را به فراموشی بسپاریم تا خداوند هم ما را ببخشد.

 

خداوند متعال در سوره نور آیه22 می فرماید:

 

"وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَن یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ "

"و باید عفو کنند و گذشت نمایند مگر دوست ندارید که خداوند شما را ببخشد؟ و خدا آمرزنده و مهربان است"

/سلوک حق

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!