هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

راه های تقویت عزت نفس در فرزندان

راه های تقویت عزت نفس در فرزندان

رفتار سالم فرزندان در ارتباط با خانواده و جامعه و همچنین برخورداری از یک شخصیت سالم در طول زندگی در گرو داشتن عزت نفس است. از نظر "اسمیت" عزت نفس عبارت است از یک قضاوت شخصی در مورد با ارزش بودن یا بی ارزش بودن، قبولی یا عدم قبولی خود که در نگرش های او متظاهر می شود.[۱] چنانچه این قضاوت در جهت مثبت باشد موجب بالا رفتن عزت نفس می شود و اگر منفی باشد عزت نفس را کاهش می دهد. ما باید کاری کنیم که فرزندمان احساس شخصیت کند، عزت نفس داشته باشد و از خودپنداره مثبت برخوردار باشد.

بقیه در ادامه مطلب....

برای اینکه عزت نفس فرزندان خود را افزایش دهیم می توانیم از این راه ها استفاده کنیم:[۲]

توجه به نقاط قوت

باید نوع نگاه خود را نسبت به فرزندان اصلاح کرد؛ اگر پیش از این به فرزند خود دائم اشکالات و نقائص او را تذکر می دادیم، باید برای بالا بردن عزت نفس او پیش از اینکه به وجوه منفی توجه کنیم، مثبت ها را ببینیم و به آنها اشاره کنیم؛ تکیه بر موفقیت ها، انگیزه درونی تولید می کند، فرزندان با تعریف و تمجید والدین ترجیح می دهند به جد تلاش کنند و خود را نشان دهند.

در نظر داشتن تفاوتهای فردی

دانستن این نکته که در میان کودکان و نوجوانان تفاوتهای فردی وجود دارد به معلمان و والدین کمک می کند تا در برخورد با خصوصیات رشد یا اختلالات رشد به طور عملی و عینی‌تری برخورد کنند.[۳] لذا والدین نباید فرزندان خود را با یکدیگر، یا با فرزندان دیگران مقایسه نموده و ضعف های آنها را به رخشان بکشند؛ چرا که این مقایسه ضربه روحی به فرزندان می زند و عزت نفس آنان را خدشه دار می کند.

نظر خواهی کردن از فرزندان

یکی از راه‌های تقویت عزت نفس که در برقراری رابطه مثبت و موثر میان فرزندان و والدین نیز کمک می کند؛ نظر خواهی کردن از فرزندان، و در صورت تشخیص عمل طبق آن ایده است. این نوع رفتار، این حس را در فرزندان ایجاد می‌کند که به آنها احترام گذاشته شده و اعتماد به نفس خوبی پیدا می‌کنند.

توجه به  تلاش فرزندان و تقویت آن

آنچه که در یک رفتار و حرکت مهم است، تلاش برای دست یابی به هدف است؛ حال ممکن است شخصی به نتیجه مطلوب برسد و گاهی نرسد. اگر والدین نسبت به رفتار فرزندان نتیجه گرا باشند، یعنی به تلاش فرزندان اهمیتی نداده‌اند بلکه همین اولویت داشتن نتیجه اضطراب و کاهش عملکرد در فرزندان و در نتیجه کاهش عزت نفس را به دنبال خواهد داشت. لذا والدین باید تلاش فرزندان را تشویق و تقویت کنند.

خداوند متعال در قران کریم می فرماید:
«وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى[نجم/۳۹]برای انسان جز تلاش او چیزی نمی ماند.»

اعطای مسئولیت به فرزندان

وقتی فرزندان مسئولیتی را به عهده می گیرند و به خوبی آن را انجام می دهند حس توانمندی و عزت نفس در آنها تقویت می شود؛ پس والدین با پرورش حس مسئولیت پذیری و اعطای مسئولیت در حد توانایی فرزندان به آنان، موجب تقویت عزت نفس در فرزندان خواهند شد.

 

منابع:

[۱ مهارت های زندگی، محسن نیازی و فایزه فیضی، ص۲۹]

[۲ خانواده موفق،علی حسین زاده، ص۲۰۶]

[۳ روانشناسی رشد، سوسن سیف و دیگران، ص۲۰]
طبقه بندی: اخلاقی، تربیتی، روانشناسی، 
برچسب ها: عزت نفس، تربیت کودک، روانشناسی کودک، توفیقی، مشاوره دینی، مشاوره کودک و نوجوان،سلوک حق
 
هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!