هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

تفاهم زن و مرد

تفاهم زن و مرد
تفاهم زن و مرد
 تفاهم در زبان عربی از باب تفاعل، و معنای آن درک دو طرف از زبان یکدیگر است. مرد و زن باید یکدیگر را درک و طبق میل و خواسته همدیگر عمل کنند.
بقیه در ادامه مطلب....

شناخت بیشتر زن و مرد از هم، باعث تفاهم بیشتر آنها می شود،  تفاهم زن و مرد در زندگی می‌تواند باعث تحکیم خانواده شود، و یکی از رموز دست یافتن به سعادت همین تفاهم و همدلی با یکدیگر است. در خانواده‌ای که تمامی اعضای آن با یکدیگر تفاهم دارند، سلامت بهداشت روانی و آرامش حاکم است. یعنی اگر فردی به لحاظ روانی از سلامت برخوردار باشد، می‌تواند با دیگران بهتر تفاهم کند. پس برخورداری از بهداشت روانی، موجب ایجاد تفاهم بهتر شده و برقراری روابط همراه با تفاهم، موجب تامین بهداشت روانی شده و آن را حفاظت می‌کند، یعنی این دو در تاثیر و تاثر متقابل می‌باشند. اما باید دانست که وقتی فردی در اثر سوء تفاهم و برقراری ارتباط‌ ‌های نامناسب بهداشت روانی دیگران را تهدید می‌کند، سلامتی روانی خود را نیز دستخوش آسیب‌های جدی می‌کند.

به جرأت می توان گفت که تحقق آرمان‌ها و بالندگی خانواده جز با تفاهم میسر نبوده و به طور قطع کسب رضایت خاطر اعضاء در پرتو تفاهم حاصل می‌شود.
تفاهم در زندگی خانوادگی بر خلاف تصور بعضی‌ها، یعنی درک اختلافات و تفاوت ها و انطباق.

باید اهل خانواده مخصوصا همسران بدانند که با هم تفاوت‌هایی دارند و بنا هست باهم زندگی کنند. لازم نیست عین هم بشوند. تفاهم معنایش این نیست که مثل هم بشوند. یعنی با همین تفاوت ها کنار هم زندگی کنند و همدیگر را درک کنند، این تفاهم است. شما می بینید زن و مردی که چند سالی کنار هم زندگی می کنند، تفاهم شان بیشتر می شود. معنایش این نیست که این ها مثل هم شده اند. معنایش این است که این ها درک کرده اند و آرام آرام بدست آورده اند. البته آنهایی که در خانه از دو جنس بوده اند زودتر به تفاهم می رسند زیرا این ویژگی تفاوت های زن و مرد خیلی مهم است.

به این مثال دقت کنید، دو یا سه دوست که در راهپیمایی به سوی قله کوهی روان اند ، هریک به میزان قدرت پا و نفس خود می تواند صعود کند و آن که با قدرت و تمرین قبلی سرعت بیشتری دارد ، نمی تواند و نباید به دیگران فخر بفروشد و یا کسی را که نمی تواند به سرعت و قدم او راهپیمایی کند ، با طعن و کنایه عقب افتاده و معیوب بخواند و به قول حافظ شیراز:

کمال صدق و محبت ببین نه نقص و گناه
که هرکه بی هنر افتد نظر به عیب کند

آری مواهب خدادادی افراد باهم متفاوت است و اگر در زناشویی فردی از نظر مواهب خدادادی برتری دارد، به تدریج، خود ریاست واقعی را به دست خواهد آورد و در این حال او نیز بدون این که میزان قدرت و هوش و فهم خود را ملاک قرار دهد و طرف مقابل را خوار و خفیف شمارد و از عدم تفاهم با او شکایت کند ، باید نادانی و بی اطلاعی سایرین را ببخشد و در صورت امکان هر لحظه به کمک روانی آنان بشتابد و آنان را راهنما باشد. البته باید در نظر گرفت که اظهار عدم تفاهم ، علل روانی دیگری نیز دارد . مثلاً ممکن است فردی به صورت غیر مستقیم با بزرگ بینی خود ، دیگری را بی ارزش و فاقد صلاحیت بداند و از این که تقدیر ، آن دو را با هم شریک زندگی گردانیده شاکی باشد ، که البته غرور ، خود یک بیماری روانی و محتاج به درمان است .

در پایان سفارش ما به مردان و زنانی که از عدم تفاهم با همسر خود شکایت دارند دست کم این است که ترک همسر و جدایی مشکل را حل نمی کند ،  باید همسرداری را آموخت. و راه رسیدن به تفاهم اینست که، توان تحمل تفاوت‌ها و فهمیدن همدیگر، آزادی در بیان عقیده، همه جوره قبول داشتن طرف مقابل، محبت دو طرفه

و من الله التوفیق

منبع:رهروان ولایت

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!