هاست ارزان - خرید هاست دایرکت ادمین

به چادری بودنم افتخار می کنم

به چادری بودنم افتخار می کنم


سلام به دوستان و همراهان همیشگی سایت بی دی فارس. این گفت و گوی ما بسیار متفاوته! گفت و گو با یه همسنگر که در هر زمینه ای تجربه داره و موفق بوده. راستی به نظر شما مدال نقره ی المپیاد ادبی، رتبه ی 247 کنکور سراسری با رتبه ی دوم مسابقات آمادگی جسمانی و برتر شدن در مسابقات درس هایی از قرآن می تونه با هم در یک نفر جمع بشه؟ گفت و گوی این بار ما با یه دانشجوی بسیجی هست؛ کسی که تمام مقام هایی که گفتیم رو کسب کرده. با این که مصاحبه ی ما همزمان با امتحانات پایان ترم ایشون بود اما با کمال میل درخواست ما رو قبول کردن و یه وقت مصاحبه ی حضوری از ایشون گرفتیم. گفت و گوی دوستانه ی ما در یک بعد از ظهر زمستانی با خانم مریم قربانی زائر چشمان شماست...

اگر موافق باشید گفت و گو رو با معرفی خودتون شروع کنید.
بله. بسم الله الرحمن الرحیم، من مریم قربانی متولد بهمن ماه سال 72 و دانشجوی ترم 4 راهنمایی و مشاوره دانشگاه فرهنگیان شیراز هستم.

یکی از موفقیت های درخشان تان در دبیرستان مدال نقره المپیاد ادبی است، درباره سطح المپیاد و رقیبان تان بگوید.      
سطح المپیاد البته بسیار گسترده بود چون دانش آموزان رشته های غیر انسانی هم می توانستند در آن شرکت کنند. مرحله اول که خوب بود اما در مرحله دوم خیلی کار برایمان سخت شد چون واقعا رقابت تنگاتنگ بود. من و 4 دوست دیگرم که در المپیاد شرکت کردیم همیشه پا به پای هم بودیم و به هم کمک می کردیم و واقعا رقابت سالمی داشتیم؛ و همین صفا و صمیمیت بین ما باعث شد که از استرس و فشار روی ما کاسته شود و این شد که با توکل به خدا و کمک های پدر و مادرم واساتید عالی بخصوص استاد سادات شریفی و تلاش های شبانه روزی توانستیم همگی موفقیتی بسیار چشمگیر را برای مدرسه و خانواده و خودمان رقم بزنیم.

اگر اشکال نداره بفرمایید رتیه تون در کنکور چند بود؟
رتبه ی 247 کنکور رشته ی علوم انسانی در منطقه ی یک    

در کنکور هم گل کاشتید، یک توصیه کلیدی به دانش آموزهایی که الآن در حال آماده شده برای کنکور هستند؟
این که اگر واقعا به موفقیت علمی علاقه دارن با پشتکار فراوان درس خوندن رو ادامه بدن. البته با علاقه! در دین ما سفارش زیادی به علم آموزی شده و سعی کنید با کسب دانش فراوان مایه ی افتخار کشور باشید.

شما در یکی از مدارس خاص شیراز درس خوندین، فکر نمی کنید علت موفقیت شما درس خواندن در چنین مدرسه ای باشد؟
خب درسته که سطح کیفیت تدریس بالا بوده و دانش آموزها و معلم های خیلی خوبی در این مدارس هستن اما من 80 درصد موفقیتم رو مدیون توکل بر خدا و تلاش و پشتکار خودم می دونم. 

شما چرا دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کردید؟
من علاقه ی زیادی به دبیری و شغل معلمی داشتم و موقعیت شغلی و اشتغال هم اهمیت زیادی برای من داشت. به نظر من سالم ترین و مناسب ترین فضای اشتغال برای خانم ها آموزش و پرورش هست. 

شاید برای خیلی از مخاطبان ما این سوال پیش بیاد که چرا شما که مدال نقره ی المپیاد ادبی رو دارید؛ رشته ی مشاوره رو برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟
من در دبیرستان علاقه ی زیادی به یادگیری داشتم و از درس خواندن لذت می بردم و وقتی فراخوان المپیاد ادبی رو دیدم تصمیم گرفتم که در این ماراتون ادبی شرکت کنم و موفق بشم. ناگفته نماند که در دوران دبیرستان علاقه ی زیادی به افزایش اطلاعات عمومی داشتم و این المپیاد رو بهترین فرصت دیدم. ولی رشته ی مورد علاقه ی من به عنوان رشته ی تحصیلی دانشگاهی روان شناسی و مشاوره بود به طوری که اگه المپیاد مشاوره یا روان شناسی داشتیم در اون ها شرکت می کردم.

وضعیت تحصیل تان در دانشگاه چطور است؟ معدل این ترم تان چند شده؟
من در حال حاظر رتبه یک رشته و دانشگاهمون هستم و معدلم هم تا الان 19 و 45 هست.

در دانشگاه هم مثل مدرسه بهترین هستید، فکر می کنید به عنوان یه دانشجوی بسیجی و معلم آینده ی کشور چه وظیفه ای دارید؟
البته من به عنوان یک دانشجو معلم بسیجی وظایفی دارم از جمله اینکه از لحاظ علمی دروسم را خوب بخوانم تا بتوانم شاگردان شایسته ای را تربیت کنم. از لحاظ فرهنگی هم در کار های فرهنگی دانشگاه شرکت کنم و فعالیت هایی را انجام دهم. زیرا این صحبت مقام معظم رهبری است که فرهنگ مهم ترین مسئله است و ما باید روی این مسئله بسیار کار کنیم. مهم این است که در هر زمان و در هر کجا هستیم بدانیم وظیفه و مسئولیت ما چیست و خدا از ما چه می خواهد؟ و امام زمان از ما چه انتظاری دارد...

در کنار درس خواندن فعالیت دیگری هم انجام می دهید؟
بله من بخش زیادی از اوقات فراغتم رو صرف مطالعه ی آزاد می کنم و چون جنگ الان جنگ نرم هست از هر ابزاری که بتونم مثل شبکه های اجتماعی استفاده می کنم تا آرمان های انقلاب اسلامی رو منتشر کنم. همچنین در دفتر فرهنگ دانشگاه به عنوان به نماینده ی فرهنگی رشته ی خودمون هستم و در دفتر بسیج هم فعالیت هایی رو انجام میدم و سرحلقه ی طرح صالحین در رشته ی خودمون هستم و سیر مطالعاتی شهید مطهری رو هم گذروندم (این رو توی پرانتز بگم که به همه ی دوستانی که گفت و گوی ما رو می خونن توصیه می کنم کتب شهید مطهری رو از دست ندید)

شیرین ترین و تلخ ترین خاطرات دوره دانش آموزی تون؟
شیرین ترین: موفقیت در المپیاد ادبی
تلخ ترین: فارغ التحصیلی از دبیرستان و جدا شدن از دوستان و معلمان و مدرسه ای که در اون درس می خوندم که در واقع سکوی پرش من به سمت موفقیت بود.

چطور با چادر و حجاب کامل انس گرفتید؟
من در سال دوم دبیرستان معلمی داشتم که عقاید و افکار ایشان بر من تاثیر گذاشت و علاقه ی زیادی به ایشان پیدا کردم. ایشان به بسیاری از سوالات من پاسخ دادند از جمله مسئله ی حجاب. و من از لحاظ منطقی و عاطفی به حجاب علاقه مند شدم و چادر که برترین حجاب است را انتخاب کردم و هم اکنون به چادری بودنم افتخار می کنم و بسیار بسیار راضی هستم.

اگه امکانش باشه ما اسم این معلم ارزشمند شما رو بدونیم.
(لبخند رضایت مندی روی صورت خام قربانی مشخص است) سرکار خانم قدرتی

در دوران دانش آموزی در بسیج دانش آموزی فعالیتی داشتید؟
من در دوران دبیرستان از طریق معلم پرورشی عضو بسیج شدم و فعالیت هایی رو جسته و گریخته انجام می دادم. اما عمده ی اطلاعات من در مورد بسیج و فرمان امامد(ره) و خط امام(ره) از طریق مطالعه به وجود آمد.

رابطه تان با کتاب چطور ست؟ بهترین کتاب هایی که خواندید را نام ببرید؟
من از کتاب خواندن لذت می برم. بخصوص اگر موضوع آن مورد علاقه ام باشد. سعی می کنم در هفته همیشه مطالعه داشته باشم چون بسیار علاقه دارم که مطلبی را یاد بگیرم و اطلاعاتم افزایش یابد.
مثلا آفتاب در حجاب و در کل به کتب سید مهدی شجاعی بسیار علاقه دارم. کتاب های شهید مطهری عالی هستند و هر چه از آن ها توصیف کنم باز هم کم است، چون واقعا به شبهات من پاسخ می دهند به همه در درجه اول توصیه می کنم کتب ایشان را بخصوص از طریق سیر مطالعاتی آسان به مشکل بخوانید، ذهن انسان را بسیار باز می کند و عالی ست.

هدف و برنامه تون برای آینده چیه؟
موفقیت در شغل، زندگی خانوادگی خداپسندانه و تربیت فرزندان صالح

ازدواج در روند تحصیلی شما چه تاثیری داشته؟ باعث افت تحصیلی شما نشد؟
قبل از ازدواج نمره اهمیت زیادی برام داشت اما بعد از تاهل متوجه شدم که کارهای مهم تری هم در زندگی وجود داره به خاطر همین حالا درس رو بیشتر برای یادگیری و کاربرد عملی آن در زندگی می خونم اگر افت تحصیلی هم داشته ام بسیار اندک بوده و به نظر من انسان در هر زمانی باید وظیفه و مسئولیتش در مقابل دیگران رو به خوبی انجام بده.

به نظر شما شاغل بودن خانم ها به زندگی مشترک ان ها و تربیت فرزندان آسیبی نمی زنه؟
خب به نظر من اگه برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشی هم به خانه داری و هم به اشتغال می رسی و می تونی زندگی ایده آلی داشته باشی. من این توانایی رو در خودم می بینم که به هر دو وظیفه ام به عنوان یک معلم و یک عضو خانواده عمل کنم. 

ما جوان ها دوست داریم بدانیم کسانی که زندگی موفقی دارند معیارهای ازدواجشان چه بوده است؟ برای انتخاب مناسب شما مطالعاتی هم قبل از ازدواج داشتید؟
مهم ترین ملاک های من برای انتخاب همسرم ایمان و اخلاق ایشان بود. نماز، روزه، احترام به پدر و مادر و از همه مهم تر به دنبال نان حلال بودن برایم خیلی مهم بود
حدیث داریم که همسرتان را با هر ملاکی اتنخاب کنید خداوند شما در زندگی به همان واگذار می کند. پس من هم سعی کردم خدا را در انتخاب همسرم در نظر بگیرم که زندگی استوار شایسته و خداپسندانه ای داشته باشم.
کتاب هایی که مطالعه کردم "نیمه دیگرم" از حاج آقای عباسی بود و همسر گزینی در بیست گام و سایر کتاب های معتبر و به خصوص مذهبی

یک کلمه ما و یک کلمه شما:
 بسیج دانش آموزی: شهید فهمیده
قرآن: راهنمای زندگی
مریم قربانی: بنده ای از بندگان خدا    
دانشجوی بسیجی: افتخار کشور
سید علی خامنه ای: خیرخواه همه ی ما

ایران عزیز به داشتن جوانانی مثل شما افتخار می کنه. اگر بخواهید تجربه ی این 21 سال زندگی رو در یک جمله بگید اون چیه؟
وقت طلاست، از آن استفاده کنید.

حرف آخر:تشکر می کنم از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. موفق باشید.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!